Oscars 2018: Full List Of Winners

Oscars 2018: Full List Of Winners

Oscars 2018: Full List Of Winners

The 90th annual Academy awards for movies, Oscars 2018 kicked off Sunday evening live at Los Angeles’ Dolby Theatre as Hollywood’s best and brightest will be looking to go home with the industry’s most coveted prize. Assuming the position as master of ceremonies is actor and comedian Jimmy Kimmel as viewers look on to see who will come out on top.

Leading the evening’s nominations is the film The Shape Of Water, clocking in at 13 with Dunkirk following second with eight nominations and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri cashing in on seven nominations. All three films are in the category for Best Picture accompanied by Call Me by Your Name, Darkest Hour, Lady Bird, Phantom Thread, The Post, and fan favorite Get Out. Jordan Peele and Daniel Kaluuya, the director and lead actor of Get Out, are both nominated for awards in the Best Director and Best Actor categories, respectively.

See the full list below;

Best Picture

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actress

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Best Supporting Actor

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Director

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water

Best Original Screenplay

The Big Sick

Get Out

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

Best Original Song

“Mighty River” from Mudbound, Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson

“Mystery of Love” from Call Me by Your Name, Sufjan Stevens

“Remember Me” from Coco, Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

“Stand Up for Something” from Marshall, Diane Warren and Lonnie R. Lynn

“This Is Me” from The Greatest Showman, Benj Pasek and Justin Paul

Best Animated Feature

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Best Adapted Screenplay

Call Me by Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber

Logan, Scott Frank, James Mangold and Michael Green

Molly’s Game, Aaron Sorkin

Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Best Documentary Short

Edith+Eddie

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Best Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

Best Makeup and Hairstyling

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

Best Film Editing

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Visual Effects

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Best Original Score

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Live Action Short Film

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

Best Animated Short Film

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Best Sound Mixing

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Editing

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Costume Design

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria & Abdul

Best Cinematography

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

Best Production Design

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.